OBJAWY DNY MOCZANOWEJ

Ostry, przeszywający ból jednego ze stawów pojawiający się nad ranem – to pierwszy objaw dny moczanowej, przewlekłej choroby atakującej znienacka, długo pozostającej w stanie utajonym.

Dna moczanowa, nazywana również podagrą (bo najczęściej objawia się atakiem bólu w obrębie stawu w dużym palcu u stopy), to choroba metaboliczna i chociaż odczuwamy ją najczęściej w obrębie jednego lub kilku stawów – w rzeczywistości odbija się ona na całym organizmie.

U jej przyczyn leżą zaburzenia w pracy nerek, a nerki – jak wiadomo – są głównym i najważniejszym filtrem ludzkiego ciała. Jeśli pojawiają się w nich jakieś nieprawidłowości w krótkim czasie dochodzi do pogorszenia funkcjonowania innych narządów i organizmu jako całości.


 

OBJAWY DNY MOCZANOWEJ W POSZCZEGÓLNYCH ETAPACH ROZWOJU

Pierwszy etap jest utajony. Rozwój choroby trudno przewidzieć, bo skoro przebiega ona bezobjawowo trudno spodziewać się, że w danym organizmie występują zaburzenia w pracy nerek. Jedynymi sygnałami, na podstawie których można przewidzieć możliwość wystąpienia dny jest występowanie stosunkowo rzadkich dolegliwości takich jak zespół Lescha-Nyhana lub zespół Kelleya-Seegmillera.

Medycyna ma pewność jedynie co do tego, kto jest najbardziej zagrożony. I tak ze statystyk wynika, że dna moczanowa najczęściej pojawia się u mężczyzn po czterdziestym roku życia. Jeśli chodzi o kobiety – zagrożone są panie w okresie okołomenopauzalnym. W ich przypadku przyczyną dny (zaburzeń metabolicznych) mogą być zawirowania hormonalne związane z okresem przekwitania.

Na pojawienie się choroby narażeni są cukrzycy (cukrzyca typu II) oraz osoby nazbyt często nadużywające alkoholu.

Ból, choć najczęściej pojawia się w obrębie stawów paliczkowych stopy, może zaatakować również staw barkowy lub kolanowy. W każdym z tych przypadków jest bólem ostrym i przewlekłym, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie.

Statystyki są bezlitosne i alarmujące – wynika z nich że dna coraz częściej dotyka ludzi młodych. To z kolei może być spowodowane epidemią chorób metabolicznych (o znamionach chorób cywilizacyjnych) ściśle związaną z nieprawidłowym odżywianiem.

Za jedną z ważniejszych przyczyn pojawienia się dny uważane są diety wysokobiałkowe z popularną dietą Dukana na czele.

Objawy pierwszego ataku dny, o ile choroba nie będzie leczona, mogą utrzymywać się nawet trzy tygodnie. Po ustąpieniu pierwszego napadu mogą pojawiać się następne. Napady te są przedzielana objawami beznapadowymi. Z czasem choroba może przerodzić się w dnę przewlekłą – bardzo uciążliwą. Trudno przecież żyć z ciągłym bólem!