LECZENIE PODAGRY

Leczenie podagry ma na celu zapanowanie nad chorobą – wyeliminowanie zagrożenia ostrymi atakami dny, zniekształceniami w obrębie stawów, tkanek miękkich, narządów wewnętrznych i poważnymi uszkodzeniami nerek.

Wbrew pozorom samo leczenie farmaceutyczne z reguły jest niewystarczające. Osoby cierpiące na podagrę powinny przede wszystkim przemodelować swoją dietę i wprowadzić sporo zmian w stylu życia. Mówiąc ogólnie: konieczne jest wdrożenie specjalnej diety oraz zwiększenie aktywności fizycznej. I choć to wcale nie musi wystarczyć, jest na pewno jednym z filarów leczenia tej choroby.

 

JAK PRZEBIEGA LECZENIE PODAGRY?

W przypadku tej choroby można wyróżnić kilka metod postępowania i tak:

Ostre napady podagry należy leczyć doraźnie i objawowo. Leczenie ma na celu zmniejszenie reakcji zapalnej organizmu.


W tym celu medycyna najczęściej posługuje się niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi (jeśli są dobrze tolerowane przez organizm pacjenta) i / lub kalchicyny – silnie toksycznego leku stosowanego jedynie doraźnie, nigdy w leczeniu długotrwałym.

W leczeniu długoterminowym stosowane są dwa rodzaje kuracji. Najważniejszą rolę odgrywa w tym przypadku dieta, ale jeśli lekarz uzna, że dieta jest niewystarczająca i w dalszym ciągu organizm wytwarza i odkłada w tkankach zbyt duże ilości kwasu moczowego konieczne jest wdrożenie leczenia farmaceutycznego. W celu obniżenia poziomu tego kwasu i zapobieżenia rozwojowi podagry stosowane są leki, które albo blokują procesy powstawania kwasu moczowego, albo poprawiają procesy jego wydalania z organizmu. W uzasadnionych przypadkach stosowane są obie grupy leków.

Długotrwała, zaniedbana i nieleczona podagra może doprowadzić do upośledzenia aparatu ruchowego, trwałych zmian w stawach i tkankach miękkich (guzki dnowe) oraz uszkodzenia nerek.

W tym przypadku konieczne jest wyeliminowanie lub przynajmniej zmniejszenie powikłań po dnie, które niejednokrotnie wymaga interwencji chirurgicznej.

Podagra może rozwinąć się również jako choroba wtórna tzn. powikłanie po radio- lub chemioterapii (pojawia się wtedy wskutek uszkodzenia nerek), jako skutek chorób nerek, wygłodzenia organizmu lub też w przebiegu białaczki czy niedokrwistości hemolitycznej.

W razie stwierdzenia, że podagra jest powikłaniem bądź też chorobą współistniejącą z inną dolegliwością konieczne jest też leczenie choroby pierwotnej i / lub chorób współistniejących z podagrą. Do chorób tych należą najczęściej choroby cywilizacyjne, czyli między innymi insulinoodporność prowadząca do otyłości i cukrzycy, sama otyłość, cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa i inne choroby układu naczyniowo – sercowego, a nawet powszechnie występujące nadciśnienie.