LECZENIE DNY MOCZANOWEJ

Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą metaboliczną. Jej leczenie wymaga więc wprowadzenia trwałych zmian w diecie i w stylu życia. Oczywiście medycyna nie pozostawia chorych samym sobie i jest w stanie zaoferować im leki ułatwiające życie z dną, niemniej jednak bez ścisłej współpracy ze strony chorego trudno liczyć na osiągnięcie satysfakcjonujących efektów w leczeniu.

Leczenie dny moczanowej ma trzy cele. W zależności od stopnia zaawansowania choroby kuracja może skupiać się na leczeniu ostrych napadów dny, na leczeniu dny przewlekłej (w fazie utajenia) oraz / lub na leczeniu powikłań po chorobie.

 


LECZENIE OSTRYCH NAPADÓW DNY

Dna atakuje znienacka, a ból po każdym ataku może utrzymywać się nawet kilka tygodni. Leczenie ostrych napadów ma na celu szybkie złagodzenie dolegliwości oraz skrócenie czasu jej trwania. W tym celu medycyna skupia się na redukcji stanów zapalnych przy pomocy niesterydowych leków przeciwzapalnych lub kolchicyny w sytuacji, w której chory źle znosi leki niesterydowe. Czasem obydwie grupy leków stosowane są jednocześnie.

 

LECZENIE DNY PRZEWLEKŁEJ

Leczenie długofalowe (a więc również swego rodzaju profilaktyka zabezpieczająca przed kolejnymi atakami dny) ma na celu obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Ten kwas odkłada się w stawach w postaci kryształków prowadząc do bolesnych ataków.

Podstawą jest w tym przypadku dieta polegająca na wykluczeniu z menu produktów spożywczych bogatych w puryny i metabolizowane do nich aminokwasy. Osoby chore powinny unikać produktów wysokobiałkowych, szczególnie mięsa, niektórych ryb i roślin strączkowych. Konieczna jest całkowita rezygnacja z alkoholu, który powodując kwasicę mleczanową jest często głównym wyzwalaczem ostrych napadów dny.

W celu poprawy stanu zdrowia należy zwiększyć częstotliwość zjadania posiłków (zjadając odpowiednio mniejsze porcje) oraz wypijać spore ilości płynów w celu umożliwienia organizmowi odprowadzenia kwasu moczowego.

W leczeniu farmaceutycznym stosuje się allopurynol – lek będący swoistym blokerem wytwarzania kwasu moczowego oraz leki ułatwiające wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Są to przede wszystkim leki tzw. urikozuryczne oraz stosowane wspomagająco leki moczopędne.

 

LECZENIE POWIKŁAŃ PO DNIE MOCZANOWEJ

Dna moczanowa może prowadzić do powstania trwałych zmian w obrębie stawów (tzw. guzki dnawe) oraz poważnych zaburzeń w pracy nerek. Leczenie powikłań w obrębie stawów polega na rehabilitacji (ćwiczenia) oraz ( w razie potrzeby) operacyjnym usunięciu guzków dnawych. W razie uszkodzenia nerek konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia specjalistycznego mającego na celu usunięcie związanych z tym zaburzeń.