CO TO JEST DNA MOCZANOWA?

Dna moczanowa to choroba, którą powodują zaburzenia w metabolizmie (przemianach) puryn. Polega ona na odkładaniu się w organizmie kwasu moczowego (kryształków moczanu sodu). Kwas ten krąży we krwi, odkłada się w mięśniach, jednak największe jego ilości (i najczęściej) trafiają do stawów, stąd też pierwszym objawem dny jest z reguły ostry atak bólu w obrębie jednego lub kilku stawów. Ból ten spowodowany jest stanem zapalnym, któremu towarzyszy zaczerwienienie, wyraźny obrzęk oraz ograniczenie ruchomości zaatakowanego stawu.

Nieleczona dna moczanowa może prowadzić do trwałego uszkodzenia stawów, tkanek miękkich oraz narządów wewnętrznych. Szczególnie zagrożone są nerki, bo to ich zadaniem jest uporanie się z metabolizmem i wydaleniem z organizmu kwasu.

 

CHARAKTER CHOROBY

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą występującą najczęściej u osób starszych, choć ostatnie statystyki wskazują, że coraz częściej atakuje ona również osoby młode.

Występowanie dny łączone jest ściśle z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i brakiem aktywności fizycznej. Bardzo często współwystępuje ona z tzw. chorobami cywilizacyjnymi: otyłością, insulinodpornością, cukrzycą typu II, chorobami naczyniowo-sercowymi.

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, ale rygorystycznie przestrzegając zaleceń dietetycznych, lecząc samą dnę i choroby współwystępujące z dną, można wyraźnie poprawić jakość życia, zapobiec kolejnym atakom oraz ustrzec się powikłań po dnie.

Powikłania te niejednokrotnie wymagają leczenia operacyjnego!

 

UKRYTY PRZEBIEG

Nawet osoby zagrożone, tj. takie, w których organizmach stwierdzono podwyższone stężenie kwasu moczowego, nie zawsze zapadają na dnę – tego fenomenu naukowcy jak na razie nie są w stanie wyjaśnić. Niemniej jednak u części takich osób dna moczanowa może się rozwinąć.

Rozwój choroby trudno zauważyć, bo dna objawia się bardzo gwałtownie – pierwszym wyraźnym jej objawem jest ostry atak dny. Najczęściej tzw. podagra, czyli ból w stawie podstawy palucha (stopa). Ból ten mija, nawet nieleczony po około dwóch / trzech tygodniach.

Nie oznacza to jednak, że ustąpienie bólu zwalnia z podjęcia leczenia. Jest ono nieodzowne w celu zapobieżenia kolejnym atakom dny oraz powikłaniom po chorobie, które mogą doprowadzić do trwałego upośledzenia stawów, nerek, a nawet innych narządów.


W leczeniu dny ogromną rolę odgrywa sam chory – konieczne jest wprowadzenie zmian w diecie i zwiększenie aktywności fizycznej. Oprócz tego lekarz może zalecić stosowanie farmaceutyków zapobiegających tworzeniu się kwasu moczowego lub też ułatwiających wydalanie go z organizmu.